1060 aluminiumplåt

Hem » Produkter » 1060 aluminiumplåt

Samma som 1050 aluminiumplåt, 1060 aluminiumplåt hör också till 1 serie ren aluminiumplåt,Används vanligtvis i mjuk anslutning av litiumbatterier, bussbar, vägmärke, laddningshög, aluminium packning, affischtavla byggnad yttervägg dekoration,och så vidare.

1060 aluminiumplåt

  • Storlek: 4×8′,5×10′,48×96″, eller anpassad storlek.
  • Tjocklek: 0.1-500mm
  • Humör: O, H14, H16, H18, H19, H22, H24, H26, H28, H111, H112

  E-mail   Wtatsapp   Inquiry

Vad är 1060 aluminiumplåt?

Samma som 1050 aluminiumplåt, 1060 aluminiumplåt hör också till 1000 serie ren aluminiumplåt;
1060 aluminiumplåt kallas 1060 aluminiumplåt eftersom aluminiuminnehållet i 1060 aluminium är 99.6%;

1060 aluminum plate with blue films

1060 aluminiumplåt med blå filmer

1060 Kemisk sammansättning av aluminiumlegeringsplåt

Legering Och Fe Cu Mn Mg Cr Zn Av Andra:
Varje
Andra:
Total
Al: Min.
1060 0.25 0.35 0.05 0.03 0.03 – 0.05 0.03 0.03 – 99.60

1060 aluminium är baserat på ren aluminium med en liten mängd koppar tillsatt, som har utmärkta formningsbearbetningsegenskaper, hög korrosionsbeständighet, god svetsbarhet och elektrisk ledningsförmåga.

Andra namn om 1060 aluminium

Alternativa namn inkluderar Al99.6 och A91060. Det beskrivs i följande standarder:

ASTM B 209: Standardspecifikation för plåtar och plåtar av aluminium och aluminiumlegering

ASTM B 210: Standardspecifikation för dragna sömlösa rör av aluminium och aluminiumlegering

ASTM B 211: Standardspecifikation för stav av aluminium och aluminiumlegering, Stång, och Wire

ASTM B 221: Standardspecifikation för extruderade stänger av aluminium och aluminiumlegering, Stavar, Ledningar, Avsnitt, och rör

ASTM B 483: Standardspecifikation för allmänt dragna rör av aluminium och aluminiumlegering

ISO 6361: Smidda aluminium och aluminiumlegeringar plåt, remsa och tallrik

Källan till detta innehåll är: 1060 aluminiumlegering

Fysikaliska egenskaper AL 1060

1060 Aluminiumplåt mekaniska egenskaper

Alloy Temperation Specificerat Draghållfasthet Sträckstyrka Förlängning
Tjocklek(mm) (MPa) (MPa) (%)
1060-O (glödgat) 0.006-0.019 8.0-14.0 2.5 Min 15
0.020-0.050 Min 22
0.051-3.000 Min 25
1060-H12/1060-H22 0.017-0.050 11.0-16.0 9.0 Min 6
0.051-2.000 Min 12
1060-H14/1060-H24 0.006-0.019 12.0-17.0 10.0 Min1
0.020-0.050 Min5
0.051-1.000 Min 10
1060-H16/1060-H26 0.006-0.019 14.0-19.0 11.0 Min1
0.020-0.050 Min4
0.051-0.162 Min5
1060-H18/1060-H28 0.006-0.019 Min 16,0 Min 12,0 Min1
0.020-0.050 Min 3
0.051-0.128 Min4
1060-H112 0.250-0.499 Min 11,0 Min7,0 Min 10
0.500-1.000 Min 10,0 Min5.0 Min 20
1.001-3.000 Min 9,0 Min4.0 Min 25

1060 aluminium har utmärkt elektrisk ledningsförmåga, duktilitet, draghållfasthet, plasticitet och rostbeständighet av rent aluminium, men som andra 1000 aluminiumplåtar (1050 aluminium, 1100 aluminium), dess styrka är inte hög och kan inte värmebehandlas.

Skärprestanda är inte hög, och konduktiviteten är 55% av koppar (57142857S/m).

Huawei Aluminium har 21 års erfarenhet av produktion och export av aluminiumprodukter, vi kan ge dig hög kvalitet 1060 aluminiumplåt och tjänster av hög kvalitet

1060 aluminum sheet surface

1060 yta av aluminiumplåt

1060 användningsområden för aluminiumplåtar

1060 aluminiumplåt har samma höga elektriska ledningsförmåga, formbarhet, duktilitet, och hög töjning och draghållfasthet som 1050 aluminiumplåt, men dess styrka är inte hög.

1060 aluminiumplåt kan inte förstärkas genom värmebehandling, så det kan inte användas i höghållfasta produkter;

1060 aluminum plate used for road signs

1060 aluminiumplåt som används för vägmärken

Används vanligtvis i mjuk anslutning av litiumbatterier, bussbar, vägmärke, laddningshög, aluminium packning, affischtavla byggnad yttervägg dekoration, höghus och fabrikens ytterväggsdekoration, kontorsgallerdekoration, lamphållare, fläktblad, elektroniska delar, köksredskap, reflekterande elektriska apparater, etc. och många fler.

1060 aluminum sheet for building decoration

1060 aluminiumplåt för byggnadsdekoration

Kvalitetstestning och frakt

Test and Shipping

Test och frakt

Nackdelar som bör undvikas vid användning 1060 aluminiumplåt

  • 1060 aluminiumplåt har låg hållfasthet: 1060 aluminiumplåt är en slags mjuk aluminiumplåt med låg hållfasthet, som vanligtvis lämpar sig för applikationer som inte kräver hög hållfasthet.
  • Korrosionsbeständigheten hos 1060 aluminiumplåt är begränsad: korrosionsbeständigheten hos 1060 aluminiumplåt är relativt dålig, och den behöver ytbehandling för att förbättra sin korrosionsbeständighet.
  • Dålig formbarhet av 1060 aluminiumplåt: Även om 1060 aluminiumplåt har bra bearbetningsprestanda, dess formbarhet är relativt dålig, och professionell bearbetning krävs för produkter med komplexa former.
  • Dålig svetsbarhet av 1060 aluminiumplåt: Svetsbarheten av 1060 aluminiumplåt är relativt dålig, och korrekta svetsmetoder och -tekniker krävs för att uppnå bra svetsresultat.
  • Ytan på 1060 aluminiumplåt skadas lätt: ytan på 1060 aluminiumplåt är relativt mjuk och är lätt att repa eller repa, och lämpliga skyddsåtgärder måste vidtas för att förhindra ytskador.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är markerade *

Senaste kommentarer

  • sa Bob:
    Vi behöver lite t111 aluminiumplåt. Vi letar efter kvarts tum gånger 4'x8' ark
  • Naruephon sa:
    Aluminium 5754 H111 หนา 8 mm กว้าง x ยาว : 4 x 6 fot
  • Alireza Mokhtaryan Said:
    Hej, mycket bra, jag ringer från Iran, vi behöver 12 mikron guldfolie, 61 cm bred, cirka 35 tusen meter per månad.
  • yousef Abuatwan sa:
    Kära säljteam, Jag hoppas att du har det bra. Vi letar efter att köpa aluminiumprodukter från ditt företag och skulle uppskatta att få din bästa offert för följande: Aluminum Sheets Thickness: 2 mm, 3 mm, 4 mm, och 5 mm Please provide your available standard sheet sizes. Vänligen ange priset per ark och priset per ton. Aluminum Coils Thickness: 2 mm, 3 mm, 4 mm, och 5 mm Please provide your available coil widths, standard spolvikter, och specifikationer för innerdiameter. Vänligen ange priset per ton. För både plåt och rullar, vänligen inkludera: Tillgängliga legeringar (till exempel. 1050, 3003, 5052) Temper options Mill finish or other available surface finishes Minimum Order Quantity (MOQ) Production lead time Payment terms Please provide your quotation based on: CIF Jebel Ali Port, UAE (inklusive sjöfrakt), eller alternativt tillhandahålla både FOB China och CIF Jebel Ali Port, UAE priser. Om tillgängligt, skicka gärna också: Product catalogue Mill Test Certificate (MTC) sample Photos of the products and packaging. Vi är intresserade av att etablera en långsiktig affärsrelation. Vår initiala inköpsvolym förväntas bli 100+ metriska ton, med potential för större och återkommande beställningar om din prissättning, kvalitet, och service uppfyller våra krav. Tack för din tid. Vi ser fram emot att ta emot din offert och hoppas kunna bygga ett framgångsrikt långsiktigt partnerskap. Bästa hälsningar, Eng.Yousef
  • Rapid Dragon sa:
    アルミハニカムパネルについてお聞きしたいのですが L1500×W700×厚みで曲げに対して200kgg耐えられるには厚みはどのくらいでしょうか ※簡単に言いますと約1000mmの側溝に渡して真ん中で200kg耐えられるかという事になります 又、Om en sådan produkt finns, dess vikt、価格をおしえていただけますか 現在はコンパネ板を使用してますが腐ると折れてしまい人が側溝に落ちてけがをしてます 出来ましたらメールでお返事をいただけますか
  • Heta produkter

    Detta är våra bästsäljande produkter

    Perforated Aluminum Sheet

    Perforerad aluminiumplåt

    Perforerade aluminiumplåtar tillverkas av aluminiumplåtar som har bearbetats med runda hål (eller andra mönster). Hålen kan vara i linje eller förskjutna för att öka antalet öppningar.

    3004 Aluminum Coil

    3004 Aluminiumspole

    3004 aluminiumspole är en aluminium-manganlegering, vilket är det mest använda rostskyddsaluminiumet. Styrkan hos denna legering är inte hög. Det liknar 3003 legeringar med ca 1% magnesium tillsatt.

    1060 Aluminum Coil

    1060 Aluminiumspole

    1060 Aluminiumspole är sammansatt av 99.6% aluminium, som liknar 1050 legering av samma familj, men aluminiumhalten skiljer sig med 0.1%.

    5052 aluminum disc circle

    5052 Aluminiumskiva

    5052 Aluminium Disc är en Al-Mg-legering känd för sin utmärkta korrosionsbeständighet, hög utmattningshållfasthet, och överlägsen arbetsförmåga.

    1060 Aluminum Foil Display

    1060 Leverantörer av aluminiumfolie

    Explore the unique properties, tillverkningsprocesser, and wide-ranging applications of 1060 aluminiumfolie. Lär dig varför denna högrenhetslegering är viktig i förpackningar, elektronik, VVS, och mer.

    5454 aluminum sheet plate

    5454 aluminiumplåt

    5454 aluminiumplåt har stark rostskyddsförmåga och tillhör 5000 serie aluminium-magnesiumlegering. 5454 aluminiumplåt är också en icke värmebehandlad legering och är 20% starkare än 5052 aluminiumplåt. Det används ofta i rörledningar för marina anläggningar, tankbilar i aluminium och andra områden.

    Vårt kontor

    Nr.52, Dongming Road, Zhengzhou, Henan, Kina

    Maila oss

    [email protected]

    Ring oss

    +8618137782032

    HWALU

    Henan Huawei Aluminium Co., Ltd, En av de största aluminiumleverantörerna i Kina Henan,Vi är etablerade 2001, och vi har rik erfarenhet av import och export och högkvalitativa aluminiumprodukter

    Öppettider:

    mån – lör, 8AM – 17:00

    söndag: Stängd

    Hör av dig

    Nr.52, Dongming Road, Zhengzhou, Henan, Kina

    +8618137782032

    [email protected]

    Lämna ett svar

    Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är markerade *

    © Copyright © 2023 Henan Huawei Aluminium Co., Ltd

    Ring oss

    Maila oss

    Whatsapp

    Förfrågan